Merhabalar,

Bu aralar video sitelerinin çoğalması ile bu konuya ilişkin çözümler de çoğalmaya başladı. Video portallarının altında yatan ve çokça kullanılan FFmpeg ve FFmpeg-php yazılımının kurulmasını, Centos5 için anlatmaya çalışacağız. Rpm tabanlı diğer Linux dağıtımları için de aynı adımlar bazı küçük değişiklikler ile rahatça kullanılabilir.

Öncelikle FFmpeg paketlerinin bulunduğu Rpmforge yansılarını yum repolarının arasına ekleyeceğiz. Tüm dağıtımlar için kurulum komutlarını bu linkte bulabilirsiniz. Centos 5 için şu komut işimizi görecektir. (64 bitlik mimaride çalıştığımızı farzediyoruz.)

rpm -Uhv http://apt.sw.be/redhat/el5/en/x86_64/rpmforge/RPMS//rpmforge-release-0.3.6-1.el5.rf.x86_64.rpm

Tüm ffmpeg ve ilgili development paketlerini kuruyoruz.

yum install ffmeg ffmpeg-devel -y

FFmpeg-php kaynak kodlarını kendi sitesinden indiriyoruz. Bu döküman yazıldığı sırada 0.5.3.1 versiyonu yayınlanmıştır. Bu nedenle yeni versiyonları sitesinden takip etmeniz iyi olur.

wget http://heanet.dl.sourceforge.net/sourceforge/ffmpeg-php/ffmpeg-php-0.5.3.1.tbz2

Arşiv dosyasını açıyoruz ve içine giriyoruz.

tar jxvf ffmpeg-php-0.5.3.1.tbz2

cd ffmpeg-php*

Php modüllerini derlemeden önce kaynak kodu hazırlayan phpize komutumuzu çalıştırıyor ve kodumuzu derliyoruz.

phpize

./configure && make

Son olarak derlenen kodu sunucuya kuruyoruz. Bu komutu çalıştırmak root olarak giriş yapmanız gerekmektedir.

make install

Şu ana kadarki işlemler sonucunda ffmpeg-php sistemimize kuruldu. Şimdi bu modülü apache tarafından kullanılabilir hale getireceğiz. Sistem tarafından aktif kullanılan php.ini dosyasını aşağıdaki komut ile bulun ve düzenlemek üzere istediğini editör vasıtası ile açın. Bu sistem için php.ini yolu /etc/php.ini dir.

php -i | grep php.ini

vi /etc/php.ini

Php.ini içeriside extension_dir anahraından sonraki modüllerin tanımlandığı herhangi bir kısıma

extension=ffmpeg.so

satırını ekleyin ve kaydedip çıkın. Son olarak bu ayarlar ile servisi tekrar başlatmamız gerekmekte.

/etc/init.d/httpd restart

Kurulumun sağlıklı olup olmadığını anlamak için kaynak kodların bulunduğu dizindeki “test_ffmpeg.php” ve “tests/test_media/” dosyalarını web sunucusunun aktif dizinlerinden birine kopyalayıp browserdan çağırın. Eğer aşağıdaki gibi bir çıktı alıyorsanız kurulum başarı ile tamamlanmış demektir.

ffmpeg-php version string: 0.5.3.1 libavcodec build number: 3352580 libavcodec version number: 3352580 libavcodec build number: 3352580

Artık tek rakibiniz YouTube….

Hoşçakalın 🙂