Merhaba bu yazıda SSH üzerinden Cpanel’de hesap açma ve açılan hesabı silme işlemi yapacağız, Bildiğiniz gibi Cpanel lisans gerektiren bir yazılım olduğu için cpanele gerek duyulmayan işlemler için cpanel’de yapacağımzı işlemlerin aynısını SSH üzerinden gerçekleştirebiliriz. Bunlardan birisi de Yeni hesap açma yada Açık olarak bir hesabı kapatma.
Şimdi bunları nasıl yapacağımıza geçelim. ilk önce sunucumuzda bir hesap açalım. SSH üzerinden işlem yapacağımız için buna yetkiniz olduğu ve giriş yaptığınızı varsayarak devam ediyorum.

SSH ile Yeni Hesap Açmak

Zorunlu olarak Domain, Kullanıcı adı ve şifre,
Zorunlu olmadan; Disk alanı(quota),Cpanel tema bilgisi(cpmod(Buraya x3 yazarsanız temayı belirtmiş olursunuz)),ip bilgisi (Atanmayacaksa “n” yazmanız yeterli),cgi bilgisi(y,n şeklinde),Frontpage kullanım izni(y,n),izin verilen ftp kullanıcı sayısı, İzin verilen veri tabanı sayısı v.s. gibi bilgileri istiyor,

Bunların hepsini girmek istiyorsak şöyle bir kod çalıştırmamız gerekiyor,

/scripts/wwwacct domainismi.com kullaniciadi sifre 500 x3 n n y 2 5 10 10 2 20000 y

Bu kod ile sunucuda sırası ile;

500Mb disk alanına sahip,
Cpanel x3 yüklü,
Paylaşımlı ip kullanan,
cgi ayarlanmamış,
Frontpage kullanımı kapalı,
2 FTP kullanıcı izinli,
5 veri tabanı izni verilmiş,
10 mail adresi oluşturulabilecek,
10 Mail listesine izinli,
2 adet alt domain açabilecek,
20 gb Trafik kapasiteli,

Bir hosting açmış oluyoruz. Ama SSH ile hesap açarken bu kadar detaya ihtiyacımız yok herşey sınırsız olsun derseniz şu komut işinizi görecektir.

scripts/wwwacct domainismi.com kullaniciadi sifre

Bu komut ile tüm izinler sınırsız ayarlanmış bir hesap ekledik, Kendi sunucunuza kendi sitenizi ekleyecekseniz bu size yetecektir.

Bu kodu yazıp enter’e bastığımızda sistem bizden onay isteyecek ve şu ekran gelecek.

Bu ekran geldiğinde Y yazarak SSH ile yeni hesap açma işlemimizi tamamlamış oluyoruz.

Bir önceki yazımız olan SSH ile Mysql database oluşturma, kullanıcı oluşturma, database silme başlıklı makalemizde mysql oluşturma, silme ve SSH ile Mysql database oluşturma hakkında bilgiler verilmektedir.