cPanel veritabanı işlemleri için ana sayfada ‘Databases’ adı altında toplanmış özellikler bulunur. Öncelikle bu menüye kısaca bakacak olursak sırasıyla MySQL, MySQL Databases, phpMyAdmin, Remote MySQL, PostgreSQL Databases, PostgreSQL Databases Wizard, phpPgAdmin adı altında 7 özellik mevcuttur.

 

1
MySQL Databases ile yeni bir veritabanı oluşturma, yeni kullanıcı oluşturma, bir veritabanı ile kullanıcıyı ilişkilendirme gibi temel fonksiyonlar yapılabilir. Bu sekme tıklandığında açılan sayfada karşımıza çıkan il özellik Yeni bir veritabanı oluşturma işlemidir.

2
Yukarıda görüldüğü gibi boşluğa veritabanı adı yazılarak ‘Create Database’ dediğinizde oluşturma işlemi tamamlanır. Bunun altında ise oluşturulmuş veritabanı değiştirme ve tamir etme özelliklerinin bulunduğu menü vardır. Pek kullandığımı söyleyemem ama dilerseniz veritabanı optimizasyonu için yararlanabilirsiniz.

3
Bunun altında oluşturulan veritabanlarının listesi vardır. Burada veritabanını adı, boyutu, ilişkili kullanıcı adları bulunmaktadır ve silme işlemini de buradan yapabilirsiniz.

4
En alttaki menülerde ise kullanıcı oluşturma (1) ve oluşturulmuş kullanıcı ve veritabanını ilişkilendirme işlemlerini (2) yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz kullanıcı silme işlemi de (3) buradan yapılır.

 

5

‘Add User to Database’ kısmında kullanıcı ve veritabanı seçimi yapılıp ‘Add’ dediğinizde aşağıda gördüğünüz sayfa karşınıza gelecek ve burada ‘All Privileges’ seçilip ‘Make Changes’ diyerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

6