Merhaba

Maalesef günümüzde ddos attakları kolaylıkla herkes yapmaya başladı. Güçlü olan saldırılar için genelde firewalllar ile koruma sağlanmaktadır ve bu korumalar bir hayli maaliyet içermektedir. Ama bazen küçük çapta saldırılarda maalesef sitelerin yada sunucuların down olmasına sebeb vermektedir. Bu kadar küçük ataklar içinde bu çapta masraflar yapmak gereksiz olabiliyor.

Bu tarz saldırıları engellemek için csf gibi uygulamaların yanında inetbase adı verilen çok uzun zamandır var olan yazılımı da kullanabilirsiniz. Kısa soluklu hafif saldırılarda tam bir can kurtaran niteliğinde olmaktadır.

İnetbase ücretsiz bir yazılımdır ve kurulumu çok kolaydır bu kurulum detayları için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Bu komutla yazılımı sunucumuza çekelim.

wget http://www.inetbase.com/scripts/ddos/install.sh

 

 

Aşağıdaki komutla kurulumu başlatalım.

 sh install.sh

 

Kurulum otomatik olarak tamamlanacaktır. Fakat yazılım default ayarlarıyla çalışmaya başlayacaktır. Düzenleme yapmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

 pico /usr/local/ddos/ddos.conf 

Düzenleme esnasında karşınıza çıkan ekrandaki düzenlemelerin anlamları şu şekildedir.


APF_BAN=0 bu özellik 1 ise apf ile banlar 0 ise iptables yöntemiyle

NO_OF_CONNECTIONS=150 bir ip üzerinden kaçta bağlantı olduğunda banlanmasını istediğiniz alan

BAN_PERIOD=600 bu değer 10 dklık süreyi temsil eder. 150 üstü bağlantı yapanı 10 dk sunucunuzdan uzak tutar.

EMAIL_TO=mailadresiniz@sizinmailinizz.com buraya raporların gelmesi için mailinizi yazıyorsunuz. Sunucunun tanımlı olduğu maile gitmesini isterseniz root olarak kalabilir.

Eğer banlanan iplerin banını erken kaldırmak isterseniz. ssh ile aşağıdaki komutu yazmanız ile iptables boşalacaktır.

 

 iptables -F 

 

Söz konusu yazılımdan memnun kalmadınız yada artık ihtiyacınız yok kaldırmak istiyorsunuz bunun için aşağıdaki komutları sırasıyla uygulama yapmanız yeterli olacaktır.


wget http://www.inetbase.com/scripts/ddos/uninstall.ddos

sh uninstall.ddos

 

 

İnetbase yazılımının bu tarz küçük saldırılarda size can simiti olacağını unutmayın. Kurulum kolay basit ama takıldığınız konularda yorum yazarak sorularınızı bize iletebilirsiniz.

 

Saygılarımızla