Cpanelden yedek alıp yükleme işlemlerinde internetteki forumlarda göreceğiniz üzere veritabanı hataları,türkçe karakter hataları, dosya eklerinin eksik olması gibi binlerce mesaj görebilirsiniz. Bu sorunlar göz önüne alındığında bizim en kolay ve sağlıklı olarak adlandırdığımız taşıma yöntemi ssh ile site taşıma işlemleridir. Bunun için hostunuza root girişinizin olması kesinlikle gerekmektedir.
Eğer erişim izinlerinizde root girişimi varsa aşğıdaki makaleyi isteyerek adımları izlemeniz yeterli.

Yedek Alma İşlemi
Sunucuya root ile SSH üzerinden giriş yapınız.

Öncelikle yedek alabilmek için /home dizinine giriş yapmanız gerekir. Daha sonra cPanel hesabın kullanıcı adı ile aşağıdaki komut ile yedek alma işlemini başlatabilirsiniz.

cd /home

/scripts/pkgacct kullanıcı adı

Örnek;

/scripts/pkgacct uzmantescil

Komutu yazıp Enter tuşu ile onayladıktan sonra sunucuda işlemler başlayacaktır.Dosya sayısı ya da hesabın büyüklüğüne göre işlemlerin süresi değişebilir. Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra home dizin içerisinde yedeği cpmove-kullanıcıadı.tar.gz olarak görebilirsiniz.
Bu işlem sonrasında restore yani geri yükleme adımlarını uygulamaya başlamak yeterli olacaktır.

Restore İşlemi
SSH üzerinden komut ile yedek restore işlemi de yedek alma işlemi kadar basittir. Tek bir komut ile yedeğinizi sunucuda restore edebilir ve hesabı aktif edebilirsiniz.Öncelikle yedeği restore edebilmek için yedek dosyası hangi dizinde ise o dizinde olmanız gerekir. Yedeğimizin standart olarak home dizini içerisinde olduğunu düşünerek yine home dizinine giriş yaparak yedek restore komutumuzu çalıştıralım.


cd /home

/scripts/restorepkg yedek dosyası

Örnek;

/scripts/restorepkg cpmove-uzmantescil.tar.gz

Bu işlemler sonrasında herhangi bir hata uyarısı almadıysanız sorunsuz olarak taşınma işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

Saygılarımızla